Turkey Azerbaijan Russia United Arab Emirates United Kindom
  •   +90 531 885 3355

Epidural Steroid Enjeksiyonu

Bel-Boyun Ağrılarının Cerrahi Dışı Tedavisi
Epidural Steroid Enjeksiyonu

Tedaviniz hakkında net bir bilgiye sahip olmanız, ağrınızla baş etmede size önemli ölçüde yardımcı olur. Bu broşür, epidural steroid enjeksiyonuna dair bilgiler içermektedir ve umuyoruz ki size yardımcı olacaktır.


Epidural Steroid Enjeksiyonunun Amacı Nedir?

Epidural steroid enjeksiyonu, omurilik sinirlerinin tahrişi nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı tedavi etmek için ağrı giderici ilaçların bel ve boynunuzdaki sinirlerin çıktığı ufak bir alana direk olarak uygulandığı bir işlemdir. Omurilik, dural kese adı verilen koruyucu bir katman tarafından sarılıdır. Bu kese, omuriliği yıkayan ve besleyen omurilik sıvısını içerir. Dural kesenin dış yüzeyi ve omurga kemikleri arasındaki boşluk ise epidural alandır. Omurilikten çıkan sinirler omurgadan geçer ve epidural alan içinden geçerek vücuda dağılırlar.

Epidural enjeksiyonlar, ağrınızın olduğu bölgeye göre boynunuza (servikal), sırtınıza (torakal) veya belinize (lumbar) uygulanabilir.


Bu İşlemde Neler Yapılır?

Epidural steroid enjeksiyonu, özel işlem odasında uygulanan bir işlemdir. Hastanede yatmayı gerektirmez. Güvenliğiniz ve rahatınız için size bir takım cihazlar (EKG monitörü, kan basıncı manşonu ve bir kan oksijen seviyesi takip cihazı) bağlayabiliriz. Ayrıca, rahatlamanız için damar içi ilaç verebiliriz. Karnınızın üzerine yüzükoyun yatacaksınız. Cildiniz antiseptik bir çözeltiyle temizlendikten sonra ağrı duymamanız için doktor size uyuşturucu bir iğne yapacaktır. Bu iğne birkaç saniye yanma hissi yaratabilir.

Uyuşturucu ilaç etkisini gösterdikten sonra, doktor, floroskop adı verilen özel bir röntgen makinesinin yardımıyla başka bir iğne yerleştirecek ve iğnenin doğru yerde olup olmadığını anlamak için de bir radyo opak boya (kontrast madde) enjekte edecektir. İğne uygun konuma geldiğinde, uyuşturucu ilaç (anestetik) ve anti enflamatuar ilaç (kortizon/steroid) karışımını verecektir. İlaç enjekte edilirken, her zaman hissettiğiniz bel ağrınıza benzer bir ağrıyı hissetmeniz normaldir. Bu iyi bir işarettir ve ilacın doğru yere gittiğini gösterir. Ağrı genellikle süratle kaybolur.


Bu İşlemde Uyuyabilir Miyim?

Bu işlem için uyumanıza gerek yoktur; ancak sizi rahatlatacak yeteri kadar ilaç alacaksınız.


Bu İşlem Ne Kadar Zaman Alır?

Epidural steroid enjeksiyonu normal olarak 5-10 dakikadan fazla zaman almaz.


İşlemin Tekrarı Gerekir Mi?

İlk enjeksiyon sonrası ağrılardaki azalma düzeyine göre arada minimum 2-3 hafta olmak üzere nadiren enjeksiyon yenilenmesi gerekebilir.


İşlemden Önce Ne Yapmalıyım?

İlaç alacağınız için, işlemden önceki dört saat içinde bir şey yiyip içmemenizi öneririz. Eğer şeker hastasıysanız, yemek yeme ve ilaç programınızı doktorunuzla konuşmanız gerekir.
Aldığınız bazı ilaçları, işlemden birkaç gün önce kesmeniz gerekebilir. Lütfen, aldığınız tüm ilaçları –bitkisel destekler veya vitaminler de dâhil olmak üzere – doktora hatırlatınız. Doktor, ilaçları ne zaman bırakmanız gerektiğini veya bırakıp bırakmayacağınızı size söyleyecektir. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız işlemden 3 gün önce kesmelesiniz.

Astımınız olup olmadığını veya daha önceden yapılmış bir radyoloji incelemesinde (BT taraması, anjiyo vb.) kullanılan kontrast maddeye karşı gösterdiğiz alerjik tepkiyi (yani, kurdeşen, kaşıntı, nefes almada güçlük, hastanede yatmayı gerektirmiş herhangi bir tedavi) ya da kabuklu deniz hayvanlarına (karides, istakoz, yengeç, deniz tarağı) karşı alerjik reaksiyonunuz olup olmadığını doktora söylemeniz çok önemlidir. Doktor, epidural steroid enjeksiyonu işlemi öncesinde almanız için size bazı ilaçlar verebilir.

Bu işlem öncesinde, soğuk algınlığı, ateş veya nezle belirtileri yaşamışsanız doktora söyleyiniz.

İşlem öncesi ve sonrası aklınıza gelen tüm sorular için ve ağrılarınızın durumu ile ilgili olarak bizi rahatlıkla her zaman arayabilirsiniz. Deneyimli ekibimiz size yardımcı olmaktan mutlu olacaktır.


Ağrılarınız Ne Zaman Geçer?

Enjeksiyondan hemen sonra, uyuşturucu ilaca bağlı olarak çok daha iyi hissedebilmenize rağmen, birkaç saat içinde ağrınızın tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır. Steroid enjeksiyonunun etkisini gösterebilmesi için birkaç gün geçmesi gerekebilir. Maksimum düzelme enjeksiyondan 1-2 hafta sonra görülür.


Epidural Steroid Enjeksiyonunun Riskleri Nelerdir?

Nadir görülmelerine karşın bu riskler şunlardır:

  • İlaca alerjik reaksiyon;
  • sinir hasarı;
  • enjeksiyon bölgesinde morarma;
  • enjeksiyon bölgesinde enfeksiyon;
  • başağrısına yol açan dura delinmesi.

Ciddi bel ağrısı, bacaklarınızda yeni bir uyuşukluk veya güçsüzlük, geçmeyen baş ağrısı veya enjeksiyon bölgesinde enfeksiyon belirtileri olursa, acilen doktora haber verin.


Başka Bir Enjeksiyon İçin Randevu Nasıl Alabilirim?

İlk enjeksiyon sıklıkla ağrılarınızda tama yakın bir düzelme sağlayacaktır. Ancak yeterli düzelme olmaması olasılığına karşı sıklıkla size 3 enjeksiyonluk bir randevu verilecektir. Enjeksiyon ile beraber size fizyoterapi de önerilebilir. Bu durumda enjeksiyonlar fizik tedavi seansları ile koordineli götürelecektir. Eğer ilk enjeksiyon sonrası ağrılarınız yeterli oranda düzelmezse lütfen bize haber verin. İlk enjeksiyon sonrası hafif bir düzelme hissetderseniz size 2. veya 3. enjeksiyonu önerebiliriz. Eğer ağrılarınız yeterli düzeyde azalırsa diğer randevularınızı memnuniyetle iptal edebiliriz.

INCA İLETİŞİM